IŞIK KARDELEN

1981 yılında İzmir’ de doğdum. Beden eğitimi öğretmeni bir annenin çocuğu olarak ilk okula başladığım gün okulun masa tenisi takımında yerimi aldım ve uzun yıllar İzmir’ i başarıyla temsil ettim. Başkent Üniversitesi İşletme ve üzerine Bilgi Üniversitesi Marka Bölümü yüksek lisansını tamamladım. Lisans eğitimi biter bitmez Bilgi Teknolojileri alanında çalışmaya başladım ve uzun yıllar devam ettim.

Stresli iş yaşantısı içerisinde; kendimi bulabildiğim, zihinsel ve fiziksel olarak rahatlayabildiğim tek anın pilates yaptığım an olduğunu farkettim ve bu konuyu derinlemesine anlayabilmek için eğitmen eğitimleri almaya başladım. 2006 yılında öğrenci olarak başladığım pilates, almış olduğum anatomi ve hareket eğitimleriyle birlikte benim için bir tutkuya dönüştü. Dünya çapında onaylanan akademilerden (pilatesmethodalliance.org) eğitimler almaya başladım ve farkettim ki aldığım her eğitimle daha çok öğrenmek, daha çok uygulamak ve kendime kattığım değeri başkalarına da katabilmek istiyorum.

Uzun yıllar yoğun çabayla ulaştığım kurumsal kariyerimi bir kenara bırakıp tüm vaktimi ve enerjimi pilatesle geçirmeye karar verdim. Global akademilerden çeşitli seviyelerde anatomi, omurga problemleri (fıtık, skolyoz, osteoporoz vb), eklem rahatsızlıkları ve bunların rehabilitasyonu eğitimlerini aldım.
Dansçılar ve profesyonel sporcular gibi özel grupların fiziksel gereksinimleri ve bu doğrultuda uygulanması gereken hareket repertuarını içeren kapsamlı eğitimlere ve workshoplara katıldım.
Ayrıca hamilelik ve sonrası dönemde kişilerin gereksinimleri, vücutta yaşanan değişiklikler ve bu dönemde fiziksel sağlığın ve konforun sağlanmasını kapsayan eğitimlere katıldım.
Eğitim aldığım dönemlerde, akademi eğitmenlerinin stüdyolarında yıllarca çalıştım. Her sene de  düzenli olarak akademi eğitmen kadrosuyla bir araya gelip seminerlere katılmaya ve kendimi geliştirmeye devam ediyorum. Pilates benim için sıradan bir fiziksel egzersizin çok ötesinde, bir yaşam şekli, bir tutku!

Bu süreçte öğrendiğim en temel şey şu oldu; HERKES PİLATES YAPMALIDIR.
Özel uzmanlığı olan bir eğitmenle yapılacak düzenli çalışmalar kişilerin hayat kalitelerini inanılmaz derecede arttırıyor; güç, denge, esneklik ve hareket yeteneği sağlıyor. İskelet-kas sistemi rahatsızlıklarında vazgeçilmez..
En önemlisi de  geçen yıllara karşı tüm dimdik ayakta durmamızı sağlıyor. 

Pilatesin, profesyonel sporcu ve dansçılarda yarattığı performans artışı da yadsınamaz bir gerçek. Yapılan çalışmalar gösteriyor ki artan performansın yanında, sakatlanma ve iyileşme sürelerinin azalması sporcular için çok büyük bir değer oluşturmaktadır. Elit sporcuların rutin antremanlarına pilatesi dahil etmeleri tesadüf değildir.

EĞİTİMLER

MODÜL EĞİTİMLERİ


Balanced Body University
Mat 2 Taha Erpulat &Ayşe Erpulat
Reformer 2-3 Taha Erpulat &Ayşe Erpulat
Trapeze Table 1-2-3 Taha Erpulat
Chair & Barrel 1-2-3 Taha Erpulat
Corealign 1-2 Ertan Aydoğdu

Polestar
Mat 1 Akın Saatçi
Reformer 1 Akın Saatçi
Trapeze Table 1 Akın Saatçi
Chair 1 Akın Saatçi

Türkiye Cimnastik Federasyonu
Pilates Antrenör
Pilates Gelişim Semineri- Omurga Problemleri
Pilates Gelişim Semineri- Reformer Tower

WORKSHOPLAR

BAPS Academy Workshop
Anatomi Taha Erpulat
Omurga Stabilizasyonu Taha Erpulat
Bel ve Boyun Fıtığı Melih Çatalyürek
Skolyoz Taha Erpulat
Upper Core Taha Erpulat
Hamilelikte Pilates Ayşe Erpulat
Sporcular için Pilates Hakan Üstün

Balanced Body Academy Workshop
3D Anatomy Joy Puleo
Osteoporosis Chrissy Romana
Mat for Men Victor Uygan
Intelligent Reformer Programming Nora St. John
Creating Connections on Reformer Victor Uygan
Pilates Logic Troy McCarty
Functional Flexibility & Release Vincenzo Ventimiglia
Jumpboard & Arc Nico Gonzalez
Pilates Studio Programming Joy Puleo
Toughen up your Pilates: Athletic Clients Nico Gonzalez
Pilates Reformer for Athletes Portia Page
Pilates Studio Nora St. John

Polestar Workshop
Pilates Rehabilitation Alexander Bohlander